26-29 March 2018
ASC
Europe/Berlin timezone

Scientific Programme

Speakers include:

Alex Cole (University of Wisconsin)
Michael Douglas (Stony Brook)
Jonathan Frazer (DESY)
James Gray (Virginia Tech)
Jim Halverson (Northeastern University)
David Handl (LMU Munich)
Glyn Harries (University of Liverpool)
Yang-Hui He (City University of London)
Ben Hoyle (LMU Munich)
James Kahn (LMU Munich)
Cody Long (Northeastern University)
Andre Lukas (Oxford University)
Liam McAllister (Cornell University)
Fabian Ruehle (Oxford University)
Bert Schellekens (NIKHEF)
Rak-Kyeong Seong (Tsinghua University)
Gary Shiu (University of Wisconsin)
John Stout (University of Amsterdam/University of Utrecht)
Patrick Vaudrevange (TU Munich)
Yinan Wang (MIT)
Timo Weigand (CERN)

 

The conference dinner will take place on Tuesday 27th (19.00) at Georgenhof.

The current list of participants is below:

Alexander Baur, Technical University of Munich, Munich
Ben Hoyle, MPE/USM Munich, Munich
David Berman, Queen Mary University of London, London
Philip Betzler, Ludwig-Maximilian University of Munich, Munich
Martin Bies, ITP Heidelberg, Heidelberg
Johan Blåbäck, Roma 2, Tor Vergata, Rome
Ralph Blumenhagen, MPP, Munich
Max Brinkmann, Max Planck for Physics, Munich
Alex Cole, University of Wisconsin-Madison, Madison
Mafalda Dias, DESY, Hamburg
Michael Douglas, Stony Brook University, Stony Brook
Harold Erbin, ASC, Ludwig-Maximilian-Universität, Munich
Jonathan Frazer, DESY, Hamburg
Iñaki Garcí­a Etxebarria, Max-Planck-Institut für Physik, Munich
James Gray, Virginia Tech, Blacksburg
Sebastian Greiner, Utrecht University, Utrecht
Thomas Grimm, Utrecht University, Utrecht
James Halverson, Northeastern University, Boston
David Handl, LMU Munich, Munich
Glyn Harries, University of Liverpool, Liverpool
Yang-Hui He, City University of London, London
Robert  Helling, LMU, München
Daniela Herschmann, LMU Munich, Munich
James Kahn, LMU Munich, Munich
Daniel Klaewer, Max Planck for Physics, München
Sven Krippendorf, LMU Munich, Munich
Cody Long, Northeastern University, Roslindale
Dieter Luest, LMU-Muenchen/MPI-Muenchen, Muenchen
Andre Lukas, University of Oxford, Oxford
Severin Lüst, École Polytechnique, Paris
Emanuel Malek, LMU Munich, Munich
Christoph Mayrhofer, LMU Munich, Munich
Liam McAllister, Cornell University, Ithaca
Challenger Mishra, University of Oxford, Oxford
Andreas Muetter, TUM, Munich
Max-Niklas Newrzella, MPA, Munich
Hans Peter Nilles, University of Bonn, Bonn
Eran Palti, Max Planck for Physics, Munich
Erik Parr, Technische Universität München, Munich
Erik Plauschinn, LMU Munich, Munich
Fabian Ruehle, University of Oxford, Oxford
Bert Schellekens, Nikhef, Amsterdam
Thorsten Schimannek, University of Bonn, Bonn
Lorenz Schlechter, Max Planck for Physics, Munich
Robin Schneider, Uppsala University, Uppsala
Jonathan Schulz, LMU Munich, Munich
Rak-Kyeong Seong, Tsinghua University, Beijing
Gary Shiu, University of Wisconsin-Madison, Madison
Kepa Sousa, IFT Madrid, Madrid
Rui Sun, YMSC, Tsinghua, Beijing
Zheng Sun, Sichuan University, Chengdu
Patrick Vaudrevange, TU Munich, Munich
Jeremy Wachter, UPV/EHU Bilbao, Bilbao
Yinan Wang, MIT, Cambridge
Timo Weigand, CERN, Geneva
Martin Wimmer, TU Munich, Munich

A map with lunch suggestions can be found here.